A figyelem
Ha egy macska szmra valami rdekes dolog tnik fel a lthatron, abban a pozciban, amiben ppen van "megdermed". Teljesen mozdulatlanul ll, vagy l, pupillja kitgul, bajszt elrefel lltja s kiss rapszodikusan csapkodja a farkt jobbra-balra.
Ha vadszik, akkor flt lecsapja s lelapul, majd mozdulatlann vlik.
A jtk
A macskk mdfelett jtkosak. Minden trgyat a kt ells mancsukkal csapkodnak. Lgnak a levegben vagy akrobatikus mutatvnyokat mutatnak be valamilyen magasabb trgy elrse rdekben. A klykk egyik legmksabb szrakozsa, amikor anyjuk farkt pofozgatjk. Ezt persze j anyhoz mltn a felntt macska csendes kznnyel tri.
Msik szrakozsuk a bogrldzs. Viccesen nz ki, amikor tvolrl csak annyit lt az ember, hogy a macska ltszlag minden ok nlkl jobbra-balra vetdik s lecsap az ltalunk nem lthat zskmnyra.
A nyugalom s biztonsgrzet
A macska nyugodtsgrl egy a fekvs s ls kztti tipikus testhelyzet rulkodik. Lbt maga al hzza, hta gmbly, farkt pedig maga kr tekeri. Els lbait rendezetten egyms mell teszi s kiss maga al hzza.
A teljes biztonsgrzetet jelzi, ha macsknk oldalra fekve alszik gy, hogy els lbait teljesen kinyjtja elre, mg a htskat htrafel. gy nz ki, mintha nyjtzna.
A rosszkedv
A rosszkedv cicra valamelyik flrees sarokban tallhatunk r. Ilyenkor a macska nem kvn kommuniklni a klvilggal s csak kznysen l, vagy fekszik, esetleg alszik.
Az agresszivits
Ennek tbb fokozata is lehet. J, ha az elejn szrevesszk, hogy macsknk nincs legjobb kedvben s lehet, hogy simogatsunkat inzultusknt li meg. Ezt gy adja tudtunkra, hogy misz kppel csrg, vagy fekszik s szemhjt flrbcra eresztve jobbra-balra kacifntos vben csapkodja farkt. Jobb, ha ilyenkor bkn hagyjuk.
Veszedelmesebb vlik a helyzet, amikor mr ppozni kezdi htt s fleit lecsapja. Ez gyakran kiegszl fjssal s a karmok aktivizlsval. Sokszor mg a szrt is felborzolja, hogy ellenfele szemben hatalmasabbnak tnjn.
A macskk tallkozsa
A kutyktl eltren a macskk individualista lnyek. Nem lnek csapatokban s ezrt nincsenek hierarchival kapcsolatos harcok. A macska minden egyes fajtrsval szemben klnbz mdon viselkedik, de ltalban jellemz a pozitv hozzlls. Nha ignylik egyms trsasgt, de fggetlensgket mindig megrzik. Ha kt macska tallkozik, akkor nem jellemz, hogyan nagyon kzel merszkednek egymshoz, inkbb tisztes tvolbl vizslatjk egymst, a fent lert figyel pozciban. Ha olyan macskkrl van sz, akik mr megszoktk egymst, akkor mr gyakran elfordul egy kis drglzs s sszeszagols is.
Egy rdekes momentum szokott flrertst okozni, ha egy macska s egy ismers kutya tallkozik. Ksznskor ugyanis a macska egyenesen feltartja a farkt s a vgt egy kicsit lekonytja. Mg a macskknl ez kszns, a kutyk esetben a feltartott farok akr az agresszivits jele is lehet.
A vdekezs, behdols
Elbb emltettk, hogy a macskk esetben nincs "fnk-beosztotti" viszony. Az egyenlsg elvt valljk, vagyis nem jellemz a behdols. Egy esetben borulhat fel az egyensly, ha az egyik megtmadja a msikat. A megtmadott macska vdekezik. Ezt abbl lthajtuk, hogy flt htracsapja, s kicsire sszehzdik, esetleg figyelmeztetleg fjtat. Megeshet, hogy oldalra fekszik s mind a ngy mancsn hegyezi a karmt, hogy azzal tmadjon vissza.
Az udvarls
A nstny tbb gazda szerint hihetetlen dolgokat mvel az ivarzs ideje alatt. Jellemz, hogy mindenkinek felknlja magt. Ezt ltalban htsjnak mutogatsval, vagy fetrengssel teszi. A kandrok ilyenkor tbb napra elszknek a nstnyekhez. Gyakran az is elfordul, hogy csak 1-2 ht elteltvel, zilltan, srlten tallnak haza. A przs idszakban hallhatjuk a gyereksrshoz hasonl "rikat", amivel egymst hvogatjk a prok.
|